Saturday, December 22, 2012

Под елка

Во духот на празниците, еве една кратка листа на подароци што би ме израдувале мене. Којзнае, може некоја идеја ќе ви се најде корисна.

1. за партнерот:

Ако буџетот не ви е проблем, а чувствувате дека ви треба малку одмор од секојдневието, може да си купите ваучер од групер за Аурора спа резорт Берово (понудата трае уште 5 дена) и да му ја киднете на неколку дена на одмор за очи и душа.Ако сте слаби со пари во моментот можете да поминете со едно усб стикче (ова на сликата го има во еми медиа за 300 ден со меморија од 8 гб) и во него да ги ставите најдобрите албуми , филмови/серии и е-книги за 2012 што би можеле да ги гледате/слушате заедно во ладните зимски ноќи. Плус и некоја фотка од моменти што ви значеле...

Она што јас би го ставила на стикот:
Албуми: Shield, Grizzly Bear 2012; Bloom, Beach House 2012; The Something Rain, Tindersticks 2012,
Филмови: Shame 2011, McQueen; Amour 2012, Haneke; To Rome with Love 2012, Allen
Серии: HomelandGame of Thrones - од серииве не сум гледала ни епизода, ама многу ветуваат :)


2. На родителите најверојатно добро би им дошло некое шише добро вино, или можеби кутија чоколатца. А ако сакате посебно да ги разгалите може и третман (повторно со попуст на групер) по избор во Дерма естетика, или за љубителите на природата, планинарење по избор.

3. Братот/сестрата или најдобриот пријател/пријателка може да ги израдувате со керамичка шолја со слика што ве потсеќа на некои луди работи што сте ги правеле заедно од етно шоп сонце.  (во моментов имате и намалена понуда на групер);а ако сте за нешто симболично, може да нарачате рачно изработен накит како обетки со новогодишни мотиви:  


или пак една добра книга - со било што скандинавско нема да погрешите, па мој предлог ви е Берлински тополи од Ане Б. Рагде во издание на Или-Или - необична семејна приказна.

4. Пред крај, ако некаде има некое мало ѕверче со посебно место во вашето срце, наместо да му купувате чоколади и слични супер нездрави работи што и онака ќе ги добие на тони, може да му подарите едно вакво рачно-изработено капче-бувче за да му го топли и весели главчето (ги има во бебе слинг),

или ваква сликовница со звук, на која интензивно ќе и се радува (барем 15 минути со сигурност) од топер


Сосем на крај, се надевам дека нема да се изгубите во претпразничната шопинг-треска што последниве години станува неизбежна и кај нас, и наместо да уживате со оние што ви се мили, ќе се стресувате, пцуете, туркате и тепате по маркети и молови за 20 проценти попуст на нешто што и онака не ви треба.

Во тој дух, еве неколку предлози за no buy и DIY подароци.

xoxoxox
АнаNo comments:

Post a Comment